Tissot - T101.417.11.051.01
T101.417.11.051.01 PR 100 Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Black / Milanese
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.417.11.051.01 (aka: T1014171105101) |
| Name: | T101.417.11.051.01 PR 100 Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Black / Milanese |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Chronograph Quartz has a 41mm case with clean-cut lines and an equally clean dial. It is powered by a quartz movement with date and chronograph, which is supplied by ETA. In the form presented here,a stainless steel case is paired with a stainless steel Milanese-style bracelet. The dial is black.