Tissot - T101.417.23.061.00
T101.417.23.061.00 PR 100 Chronograph Quartz 41 PVD / Grey / Milanese
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.417.23.061.00 (aka: T1014172306100) |
| Name: | T101.417.23.061.00 PR 100 Chronograph Quartz 41 PVD / Grey / Milanese |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Chronograph Quartz has a 41mm case with clean-cut lines and an equally clean dial. It is powered by a quartz movement with date and chronograph, which is supplied by ETA. Reference T101.417.23.061.00 has the case PVD-coated; mostly black, but with rose gold touches.