Tissot - T101.417.33.051.00
T101.417.33.051.00 PR 100 Chronograph Quartz 41 PVD / Black / Milanese
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.417.33.051.00 (aka: T1014173305100) |
| Name: | T101.417.33.051.00 PR 100 Chronograph Quartz 41 PVD / Black / Milanese |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Chronograph Quartz has a 41mm case with clean-cut lines and an equally clean dial. It is powered by a quartz movement with date and chronograph, which is supplied by ETA. Ref. T101.417.33.051.00 has a black case, a black dial, and a black milanese bracelet.