Tissot - T101.910.22.061.00
T101.910.22.061.00 PR 100 Sport Chic 36 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Grey / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.910.22.061.00 (aka: T1019102206100) |
| Name: | T101.910.22.061.00 PR 100 Sport Chic 36 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Sport Chic has a 36mm case with a fixed bezel calibrated for 60 units. Inside ticks an ETA quartz movement with central seconds and date. Reference T101.910.22.061.00 has both case and bracelet partially PVD-coated in rose gold.