Tissot - T101.910.61.116.00
T101.910.61.116.00 PR 100 Sport Chic 36 Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.910.61.116.00 (aka: T1019106111600) |
| Name: | T101.910.61.116.00 PR 100 Sport Chic 36 Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Sport Chic has a 36mm case with a fixed bezel calibrated for 60 units. Inside ticks an ETA quartz movement with central seconds and date. Reference T101.910.61.116.00 has diamonds in between the markers on the bezel, and a mother-of-pearl dial.