Tissot - T101.917.11.046.00
T101.917.11.046.00 PR 100 Sport Chic Chronograph 38 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.917.11.046.00 (aka: T1019171104600) |
| Name: | T101.917.11.046.00 PR 100 Sport Chic Chronograph 38 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Sport Chic Chronograph has a 38mm case with a fixed bezel calibrated for 60 units. Inside ticks away an ETA G15.212 movement. Reference T101.917.11.046.00 has a blue dial.