Tissot - T101.917.33.116.01
T101.917.33.116.01 PR 100 Sport Chic Chronograph 38 Yellow Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.917.33.116.01 (aka: T1019173311601) |
| Name: | T101.917.33.116.01 PR 100 Sport Chic Chronograph 38 Yellow Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Sport Chic Chronograph has a 38mm case with a fixed bezel calibrated for 60 units. Inside ticks away an ETA G15.212 AB movement. Reference T101.917.33.116.01 has both case and bracelet PVD-coated in yellow gold. The dial is mother-of-pearl.