Tissot - t150.417.11.051.00
t150.417.11.051.00 PR 100 Quartz Chronograph Tour de France
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | t150.417.11.051.00 (aka: t1504171105100) |
| Name: | t150.417.11.051.00 PR 100 Quartz Chronograph Tour de France |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Quartz Chronograph t150.417.11.051.00, introduced in 2024 as a special edition in partnership with the Tour de France franchise, has a stainless steel case and Black dial. This watch is powered by a quartz movement with chronograph and date.