Tissot - T150.417.11.351.00
T150.417.11.351.00 PR 100 Quartz Chronograph Stainless Steel / Ice blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T150.417.11.351.00 (aka: T1504171135100) |
| Name: | T150.417.11.351.00 PR 100 Quartz Chronograph Stainless Steel / Ice blue / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Quartz Chronograph T150.417.11.351.00, introduced in 2024 , has a stainless steel case and Blue dial. This watch is powered by a quartz movement with chronograph and date.