Tissot - T149.417.22.051.00
T149.417.22.051.00 PR516 Chronograph Quartz Stainless Steel - Yellow Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR516 |
| Reference: | T149.417.22.051.00 (aka: T1494172205100) |
| Name: | T149.417.22.051.00 PR516 Chronograph Quartz Stainless Steel - Yellow Gold / Black / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Multiple Scales |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Tissot PR516 (introduced in 2024 is a contemporary take on a 1970's Tissot classic. The stainless steel case measures 40mm across,. It houses a quartz movement with chronograph in the form of caliber G10.212 AB, and it is crowned by a bezel with both a pulsometer as well as a tachymeter scale. The dial is Black. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold.