Tissot - T008.010.11.031.00
T008.010.11.031.00 PRC 100 Quartz Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 100 |
| Reference: | T008.010.11.031.00 (aka: T0080101103100) |
| Name: | T008.010.11.031.00 PRC 100 Quartz Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.70 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot PRC 100 Quartz is an elegant sports watch with a quartz movement. Its stainless steel case (29.7 mm) features an unusual 12-sided polished bezel. This watch is powered by the quartz ETA F04.111 movement.