Tissot - T008.217.22.111.00
T008.217.22.111.00 PRC 100 Quartz Chronograph Two Tone
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 100 |
| Reference: | T008.217.22.111.00 (aka: T0082172211100) |
| Name: | T008.217.22.111.00 PRC 100 Quartz Chronograph Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot PRC 100 Quartz Chronograph is an elegant sports watch with a quartz movement. It features a 12-sided polished bezel. The present version has parts of its case and bracelet done in yellow gold PVD coating.