Tissot - T22.1.466.81
T22.1.466.81 PRC 100 Chronograph Quartz 34.8 Stainless Steel / Red / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 100 |
| Reference: | T22.1.466.81 (aka: T22146681) |
| Name: | T22.1.466.81 PRC 100 Chronograph Quartz 34.8 Stainless Steel / Red / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.80 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot PRC 100 T22.1.466.81 has a stainless steel case of 34.8mm with a diamond-set bezel. It is powered by an ETA quartz movement.