Tissot - T22.1.581.41
T22.1.581.41 PRC 100 Quartz 41.3 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 100 |
| Reference: | T22.1.581.41 (aka: T22158141) |
| Name: | T22.1.581.41 PRC 100 Quartz 41.3 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.30 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Tissot PRC 100 has a stainless steel case with a diameter of 41.3mm, housing a quartz movement with central seconds and date supplied by ETA. It comes on a stainless steel bracelet.