Tissot - T014.410.11.047.00
T014.410.11.047.00 PRC 200 Quartz Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T014.410.11.047.00 (aka: T0144101104700) |
| Name: | T014.410.11.047.00 PRC 200 Quartz Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PRC 200 Quartz has a stainless steel case with a diameter of 38.6mm This watch is powered by the quartz caliber F06.111.