Tissot - T014.427.16.031.00
T014.427.16.031.00 PRC 200 Automatic Chronograph
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T014.427.16.031.00 (aka: T0144271603100) |
| Name: | T014.427.16.031.00 PRC 200 Automatic Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRC 200 Automatic Chronograph has a stainless steel case of 42mm and is powered by the automatic C01.211 chronograph. At the time of introduction it was one of the best-priced Swiss-made automatic chronographs. It has a distinct modern design.