Tissot - T055.217.11.017.00
T055.217.11.017.00 PRC 200 Chronograph NBA Special Edition Lady
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T055.217.11.017.00 (aka: T0552171101700) |
| Name: | T055.217.11.017.00 PRC 200 Chronograph NBA Special Edition Lady |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRC 200 T055.217.11.017.00 is a special edition created in collaboration with the NBA basketball franchise.