Tissot - T055.217.16.033.02
T055.217.16.033.02 PRC 200 Quartz Chronograph Lady Rose Roman
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T055.217.16.033.02 (aka: T0552171603302) |
| Name: | T055.217.16.033.02 PRC 200 Quartz Chronograph Lady Rose Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRC 200 Quartz Chronograph Lady is a smaller and more elegant version of the full-size Tissot PRC 200. Its stainless steel nou measures 35mm across and houses the quartz caliber G15.211.