Tissot - T055.410.16.057.00
T055.410.16.057.00 PRC 200 Quartz Black Leather
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T055.410.16.057.00 (aka: T0554101605700) |
| Name: | T055.410.16.057.00 PRC 200 Quartz Black Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRC 200 Quartz Chronograph is a sporty-classic watch with a quartz movement and a stainless steel case. It is powered by the ETA 805.112 quartz movement, which is housed in a case with a diameter of 39mm. The PRC 200 is water resistant up to 200 meter