Tissot - T055.427.17.057.00
T055.427.17.057.00 PRC 200 Automatic Chronograph Black Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T055.427.17.057.00 (aka: T0554271705700) |
| Name: | T055.427.17.057.00 PRC 200 Automatic Chronograph Black Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PRC 200 is a sleek sports watch with an automatic chronograph movement. Its stainless steel measures 44mm across and is water resistant up to 200 meters. It houses the automatic caliber C01.211, which can be admired through the caseback.