Tissot - T114.417.11.037.00
T114.417.11.037.00 PRC 200 Quartz Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T114.417.11.037.00 (aka: T1144171103700) |
| Name: | T114.417.11.037.00 PRC 200 Quartz Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRC 200 T114.417.11.037.00 is a Stainless Steel wristwatch of 42.00mm, powered by a quartz movement with chronograph and date in the form of caliber G10.212 AB. The dial is Blue.