Tissot - T17.1.586.32
T17.1.586.32 PRC 200 Quartz Chronograph
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRC 200 |
| Reference: | T17.1.586.32 (aka: T17158632) |
| Name: | T17.1.586.32 PRC 200 Quartz Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.80 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRC 200 Quartz Chronograph is a sporty-classic watch with a quartz movement and a stainless steel case. It is powered by the ETA G10.211 quartz movement, which is housed in a case with a diameter of 39.80mm. The PRC 200 is water resistant up to 200 meters.