Tissot - T067.417.11.031.00
T067.417.11.031.00 PRS 200 Quartz Chronograph Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 200 |
| Reference: | T067.417.11.031.00 (aka: T0674171103100) |
| Name: | T067.417.11.031.00 PRS 200 Quartz Chronograph Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRS 200 is a sports chronograph watch with a quartz movement. Tissot rates it as the 'flagship example of Tissot's value for money' and 'a best-selling classic sports chronograph'. This watch features a stainless steel case of 41mm; in certain cases with (partial) pvd coating in gold or black. The PRS 200 is powered by the quartz caliber G10.211. It is water resistant up to 200 meters and features an uni-directional divers bezel.