Tissot - T067.417.22.031.01
T067.417.22.031.01 Tissot PRS 200 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 200 |
| Reference: | T067.417.22.031.01 (aka: T0674172203101) |
| Name: | T067.417.22.031.01 Tissot PRS 200 Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Precise, robust and sporty. The ultimate classic watch for divers with 20 bar (200 m/660 ft) water resistance, a unidirectional bezel, luminescent markings, plus a strap sporting a clasp with safety lock and diver extension. This iconic model was designed over twenty years ago, and yet is still completely in line with today's tastes. This model has the typical look and feel of a diver's chronograph watch. For the PRS 200 T067.417.22.031.01, both case and bracelet are PVD-coated with yellow gold.