Tissot - T17.1.486.44
T17.1.486.44 PRS 200 Quartz Chronograph Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 200 |
| Reference: | T17.1.486.44 (aka: T17148644) |
| Name: | T17.1.486.44 PRS 200 Quartz Chronograph Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.80 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A bestseller in Tissot catalogue, the PRS 200 has a stanless steel case of 39.8mm, housing its quartz caliber G10.211 chronograph movement. It features a diving style rotating bezel. The two-tone versions have gold plated parts; the all yellow execution is PVD coated.