Tissot - T076.417.11.037.00
T076.417.11.037.00 PRS 330 Quartz Chronograph 44 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 330 |
| Reference: | T076.417.11.037.00 (aka: T0764171103700) |
| Name: | T076.417.11.037.00 PRS 330 Quartz Chronograph 44 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRS 330 is a sports chronograph with a stainless steel case and a quartz movement. Its case measures 44mm across at a height of 11.42mm; it is water resistant up to 100 meters. It is available with either a stainless steel bracelet or a rubber strap.