Tissot - T044.614.21.051.00
T044.614.21.051.00 PRS 516 Automatic Chrongraph Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T044.614.21.051.00 (aka: T0446142105100) |
| Name: | T044.614.21.051.00 PRS 516 Automatic Chrongraph Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRS 516 Automatic Chronograph is an automatic chronograph watch with a design inspired by vintage motor racing - and of course the original 1960's PRS 516. This version features a stainless steel case of 45mm with a PVD coated tachymeter bezel. It is powered by the automatic Valjoux 7750 movement, which can be admired through its 'steering wheel' caseback.