Tissot - T079.427.27.057.01
T079.427.27.057.01 PRS 516 Extreme Automatic Yellow
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T079.427.27.057.01 (aka: T0794272705701) |
| Name: | T079.427.27.057.01 PRS 516 Extreme Automatic Yellow |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.40 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot PRS 516 Extreme Automatic is an automatic chronograph with design cues taken from modern sports cars and their dashboards. The stainless steel case measures 44.4 mm across. Parts of it feature a black PVD coating. This version is powered by the automatic caliber C01.211, which can be admired through the sapphire crystal caseback.