Tissot - T100.417.11.051.00
T100.417.11.051.00 PRS 516 Chronograph Quartz Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T100.417.11.051.00 (aka: T1004171105100) |
| Name: | T100.417.11.051.00 PRS 516 Chronograph Quartz Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRS 516 T100.417.11.051.00 has a stainless steel case with a diameter of 42.00mm, which houses a quartz movement with chronograph and date by ETA (G10.212 AB). The tachymeter bezel is made of ceramics, and in this version the dial is Black.