Tissot - T131.430.36.052.00
T131.430.36.052.00 PRS 516 Powermatic 80 PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T131.430.36.052.00 (aka: T1314303605200) |
| Name: | T131.430.36.052.00 PRS 516 Powermatic 80 PVD / Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRS 516 Powermatic 80 reference T131.430.36.052.00 has a 42.00mm PVD-coated stainless steel case crowned by an engraved bezel calibrated for 60 units. This watch is powered by a 'Powermatic 80' movement with windows for both day and date (caliber C07.121). The dial is Black.