Tissot - T131.617.11.042.00
T131.617.11.042.00 PRS 516 Quartz Chronograph Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T131.617.11.042.00 (aka: T1316171104200) |
| Name: | T131.617.11.042.00 PRS 516 Quartz Chronograph Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRS 516 Chronograph reference T131.617.11.042.00 has a 45.00mm stainless steel case with engraved tachymeter bezel. This watch is powered by a quartz movement with chronograph and date (caliber G10.212 AB). The dial is Blue.