Tissot - T131.627.11.052.00
T131.627.11.052.00 PRS 516 Automatic Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T131.627.11.052.00 (aka: T1316271105200) |
| Name: | T131.627.11.052.00 PRS 516 Automatic Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2022, the Tissot PRS 516 sports a stainless steel case of 45.00mm, crowned by a ceramic bezel with engraved tachymeter scale. Inside ticks the self-winding caliber A05.H31. The dial is Black.