Tissot - T131.627.16.042.00
T131.627.16.042.00 PRS 516 Automatic Chronograph 45 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRS 516 |
| Reference: | T131.627.16.042.00 (aka: T1316271604200) |
| Name: | T131.627.16.042.00 PRS 516 Automatic Chronograph 45 Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The retro-styled Tissot PRS 516 ref. T131.627.16.042.00 has an oversized case with a diameter of 45mm, which is crowned by a ceramic bezel with an engraved tachymeter scale. It houses a self-winding movement with chronograph and date. The dial is Blue.