Tissot - T137.407.11.091.01
T137.407.11.091.01 PRX Powermatic 80 Stainless Steel / Tiffany
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRX |
| Reference: | T137.407.11.091.01 (aka: T1374071109101) |
| Name: | T137.407.11.091.01 PRX Powermatic 80 Stainless Steel / Tiffany |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRX reference T137.407.11.091.01 was introduced in 2024. This watch has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm, fitted with an integrated bracelet. Power comes from a self-winding movement by ETA (caliber C07.111). The dial is 'Tiffany' Blue.