Tissot - T137.407.21.031.00
T137.407.21.031.00 PRX Powermatic 80 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRX |
| Reference: | T137.407.21.031.00 (aka: T1374072103100) |
| Name: | T137.407.21.031.00 PRX Powermatic 80 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRX reference T137.407.21.031.00 was introduced in 2021. This watch has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm, fitted with an integrated bracelet. Power comes from a self-winding movement by ETA (caliber C07.111). The dial is Silver.