Tissot - T137.410.17.051.00
T137.410.17.051.00 PRX Quartz Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRX |
| Reference: | T137.410.17.051.00 (aka: T1374101705100) |
| Name: | T137.410.17.051.00 PRX Quartz Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRX reference T137.410.17.051.00 was introduced in 2023. This watch has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm, fitted with a rubber strap. Power comes from a quartz movement by ETA (caliber F06.115). The dial is Black.