Tissot - T137.463.11.050.00
T137.463.11.050.00 PRX Digital 40 Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRX |
| Reference: | T137.463.11.050.00 (aka: T1374631105000) |
| Name: | T137.463.11.050.00 PRX Digital 40 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Digital |
Description
The Tissot PRX reference T137.463.11.050.00 was introduced in 2023. This watch has a Stainless Steel case with a diameter of 40.00mm, fitted with an integrated bracelet. Power comes from a LCD quartz movement.