Tissot - T931.407.41.291.00
T931.407.41.291.00 PRX Powermatic 80 Stainless Steel - Rose Gold / Brown
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PRX |
| Reference: | T931.407.41.291.00 (aka: T9314074129100) |
| Name: | T931.407.41.291.00 PRX Powermatic 80 Stainless Steel - Rose Gold / Brown |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PRX reference T931.407.41.291.00 was introduced in 2021. This watch has a stainless steel case with a diameter of 40.00mm, which is crowned by a fluted bezel in solid 18k rose gold. Power comes from a self-winding movement by ETA (caliber C07.111). The dial is Brown.