Tissot - T095.417.17.037.36
T095.417.17.037.36 Tissot Quickster Chronograph UCI Special Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Quickster |
| Reference: | T095.417.17.037.36 (aka: T0954171703736) |
| Name: | T095.417.17.037.36 Tissot Quickster Chronograph UCI Special Edition |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Quickster {WATCH_REF] is a special edition created for the UCI cycling federation.