Tissot - T71.3.450.54
T71.3.450.54 Sculpture Line Quartz
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Sculpture |
| Reference: | T71.3.450.54 (aka: T71345054) |
| Name: | T71.3.450.54 Sculpture Line Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The present watch from Tissot's Sculpture Line has a yellow gold case of 38mm. It is powered by a quartz movement from ETA (caliber 955.412). Its dial displays a mix or Arabic numerals and stick indexes and has a Geneva stripe-like pattern on its dial.