Tissot - T71.3.459.34
T71.3.459.34 Sculpture Line Power Reserve
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Sculpture |
| Reference: | T71.3.459.34 (aka: T71345934) |
| Name: | T71.3.459.34 Sculpture Line Power Reserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The present watch from Tissot's Sculpture Line has a yellow gold case of 42.5mm. It is powered by the hand-wound ETA / Unitas 6498 movement fitted with an additional power reserve indicator.