Tissot - T066.427.11.047.00
T066.427.11.047.00 Seastar 1000 Automatic Chronograph Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T066.427.11.047.00 (aka: T0664271104700) |
| Name: | T066.427.11.047.00 Seastar 1000 Automatic Chronograph Blue |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Tissot Seastart 100 Automatic Chronograph is an oversized dive watch with an automatic chronograph movement - caliber C01.211. Its stainless steel case measures 48mm across and is water resistant up to 300 meters. On this version, the divers style bezel features a blue PVD coating.