Tissot - T066.427.11.047.02
T066.427.11.047.02 Seastar 1000 Automatic Chronograph Blue Ceramic
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T066.427.11.047.02 (aka: T0664271104702) |
| Name: | T066.427.11.047.02 Seastar 1000 Automatic Chronograph Blue Ceramic |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Tissot Seastart 100 Automatic Chronograph is an oversized dive watch with an automatic chronograph movement - caliber C01.211. Its stainless steel case measures 48mm across and is water resistant up to 300 meters. On this version, the divers style bezel is done in ceramic.