Tissot - T120.210.11.011.00
T120.210.11.011.00 Seastar 1000 36 Quartz Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.210.11.011.00 (aka: T1202101101100) |
| Name: | T120.210.11.011.00 Seastar 1000 36 Quartz Stainless Steel / White / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar T120.210.11.011.00 has a stainless steel case of 36.00mm, crowned by a rotating bezel with mineral glass insert. The dial is White.