Tissot - T120.407.11.041.01
T120.407.11.041.01 Seastar 1000 Powermatic 80 Silicium 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.407.11.041.01 (aka: T1204071104101) |
| Name: | T120.407.11.041.01 Seastar 1000 Powermatic 80 Silicium 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 ref. T120.407.11.041.01 has a stainelss steel case of 43mm, which houses a self-winding 'Powermatic' movement with silicon balance spring. The dial is blue.