Tissot - T120.407.11.041.03
T120.407.11.041.03 Seastar 1000 Powermatic 80 43 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.407.11.041.03 (aka: T1204071104103) |
| Name: | T120.407.11.041.03 Seastar 1000 Powermatic 80 43 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 reference T120.407.11.041.03 has a stainless steel case with a diameter of 43.00mm, housing the self-winding caliber C07.111. The dial is Blue. Water resistance is set at 300 meters (1000 feet).