Tissot - T120.407.11.091.00
T120.407.11.091.00 Seastar 1000 Powermatic 80 43 Stainless Steel / Gradient Grey / Mesh
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.407.11.091.00 (aka: T1204071109100) |
| Name: | T120.407.11.091.00 Seastar 1000 Powermatic 80 43 Stainless Steel / Gradient Grey / Mesh |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 reference T120.407.11.091.00 has a stainless steel case with a diameter of 43.00mm, housing the self-winding caliber C07.111. The dial is Grey. Water resistance is set at 300 meters (1000 feet).