Tissot - T120.407.17.041.00
T120.407.17.041.00 Seastar 1000 Powermatic 80 43 Stainless Steel / Gradient Blue / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.407.17.041.00 (aka: T1204071704100) |
| Name: | T120.407.17.041.00 Seastar 1000 Powermatic 80 43 Stainless Steel / Gradient Blue / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seaastar 1000 ref. T120.407.17.041.00 was introduced in 2018. It features a gradient blue dial and a rubber strap.