Tissot - T120.417.11.091.00
T120.417.11.091.00 Seastar 1000 Chronograph Quartz 45.5 Stainless Steel / Gradient Grey / Mesh
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.417.11.091.00 (aka: T1204171109100) |
| Name: | T120.417.11.091.00 Seastar 1000 Chronograph Quartz 45.5 Stainless Steel / Gradient Grey / Mesh |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 Chronograph Quartz has an oversized case (45.5mm) with ceramic bezel insert, which is water resistant up to 300 meters (or 1000 feet). It is powered by a quartz movement with chronograph and date. In the pictured configuration, reference T120.417.11.091.00 the Seastar features a gradient Grey dial. This watch comes fitted with a mesh bracelet.