Tissot - T120.417.17.081.01
T120.417.17.081.01 Seastar 1000 Chronograph Quartz 45.5 Stainless Steel / Grey / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.417.17.081.01 (aka: T1204171708101) |
| Name: | T120.417.17.081.01 Seastar 1000 Chronograph Quartz 45.5 Stainless Steel / Grey / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 Chronograph Quartz has an oversized case (45.5mm) which is water resistant up to 300 meters (or 1000 feet). It is powered by a quartz movement with chronograph and date. As pictured (reference T120.417.17.081.01), the dial is Grey.